Typ tekstu: Książka
Autor: Falińska Krystyna
Tytuł: Ekologia roślin
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1996
na zróżnicowanie warunków środowiskowych wynika, że poszczególne gatunki wykazują pod tym względem wielką rozmaitość. Reakcja roślin na czynniki środowiskowe jest wieloraka, stąd i trudność w stwierdzeniu pewnych prawidłowości. Na przykład takie cechy, jak wielkość roślin, czy termin kwitnienia, w jednym przypadku mają charakter zmienności fenotypowej, a w innym genotypowej.
U pięciornika Potentilla glandulosa wyróżniono ekotyp alpejski i ekotyp subalpejski. Pierwszy charakteryzuje się wcześniejszym terminem kwitnienia i jest karłowaty, drugi odznacza się wyższym wzrostem i późniejszym terminem kwitnienia. Natomiast te same cechy u innych gatunków mają charakter fenotypowy i w wyrównanych warunkach siedliskowych różnice te zanikają (DAUBENMIRE 1973).
Okazało sie, że nawet
na zróżnicowanie warunków środowiskowych wynika, że poszczególne gatunki wykazują pod tym względem wielką rozmaitość. Reakcja roślin na czynniki środowiskowe jest wieloraka, stąd i trudność w stwierdzeniu pewnych prawidłowości. Na przykład takie cechy, jak wielkość roślin, czy termin kwitnienia, w jednym przypadku mają charakter zmienności fenotypowej, a w innym genotypowej.<br>U pięciornika Potentilla glandulosa wyróżniono ekotyp alpejski i ekotyp subalpejski. Pierwszy charakteryzuje się wcześniejszym terminem kwitnienia i jest karłowaty, drugi odznacza się wyższym wzrostem i późniejszym terminem kwitnienia. Natomiast te same cechy u innych gatunków mają charakter fenotypowy i w wyrównanych warunkach siedliskowych różnice te zanikają (DAUBENMIRE 1973).<br>Okazało sie, że nawet
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego