Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
uchwalania podatków, jeśli monarcha nie podejmie reform egzekucyjnych. Jednocześnie, zgromadzone w 1562 r. pod Witebskiem rycerstwo Wielkiego Księstwa zażądało: "aby byli [z Polską] w jedinostwie [jedności], najwięcej dla dwóch przyczyn, dla jednego pana obrania i dla jednej obrony, aby spólnie sejmowali i prawa jednakiego używali".

Zarówno te postulaty, jak i pilne potrzeby wojenne oraz konieczność przywrócenia ładu wewnętrznego w Polsce sprawiły, że król zdecydował się podjąć dzieło egzekucji.

Reformy ustrojowe. Na sejmach odbywających się w latach 1562-1569 przeprowadzono - dzięki poparciu króla - doniosłe reformy ustrojowe.

Unieważniono zastawy i darowizny królewszczyzn dokonane wbrew prawu oraz zakazano ich na przyszłość. Powołano komisje lustratorów
uchwalania podatków, jeśli monarcha nie podejmie reform egzekucyjnych. Jednocześnie, zgromadzone w 1562 r. pod Witebskiem rycerstwo Wielkiego Księstwa zażądało: "aby byli [z Polską] w jedinostwie [jedności], najwięcej dla dwóch przyczyn, dla jednego pana obrania i dla jednej obrony, aby spólnie sejmowali i prawa jednakiego używali".<br><br>Zarówno te postulaty, jak i pilne potrzeby wojenne oraz konieczność przywrócenia ładu wewnętrznego w Polsce sprawiły, że król zdecydował się podjąć dzieło egzekucji.<br><br>Reformy ustrojowe. Na sejmach odbywających się w latach 1562-1569 przeprowadzono - dzięki poparciu króla - doniosłe reformy ustrojowe.<br><br>Unieważniono zastawy i darowizny królewszczyzn dokonane wbrew prawu oraz zakazano ich na przyszłość. Powołano komisje lustratorów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego