Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
temperatur (wymiany ciepła) wymaga pewnego czasu, zależy od zespołu właściwości cieplnych przyrządu. Jest to tzw. bezwładność cieplna termometru. Najczęściej cieczą termometryczną w termometrach meteorologicznych jest rtęć. Do pomiaru temperatur poniżej .380C używa się termometrów, w których funkcję cieczy termometrycznej pełni alkohol.
Termometr stacyjny służy do pomiaru aktualnej temperatury powietrza. Ustawiony pionowo w klatce meteorologicznej jest jednocześnie elementem składowym psychrometru Augusta. Zakres mierzonych temperatur wynosi od .380C do +500C, a najmniejsza działka na skali termometru, wynosząca 0,20C, umożliwia w praktyce odczyt z dokładnością do 0,10C (rys. 2.5.4.1).
Do podstawowego wyposażenia stacji meteorologicznej należą tzw. termometry ekstremalne. Jest
temperatur (wymiany ciepła) wymaga pewnego czasu, zależy od zespołu właściwości cieplnych przyrządu. Jest to tzw. bezwładność cieplna termometru. Najczęściej cieczą termometryczną w termometrach meteorologicznych jest rtęć. Do pomiaru temperatur poniżej .380C używa się termometrów, w których funkcję cieczy termometrycznej pełni alkohol.<br> Termometr stacyjny służy do pomiaru aktualnej temperatury powietrza. Ustawiony pionowo w klatce meteorologicznej jest jednocześnie elementem składowym psychrometru Augusta. Zakres mierzonych temperatur wynosi od .380C do +500C, a najmniejsza działka na skali termometru, wynosząca 0,20C, umożliwia w praktyce odczyt z dokładnością do 0,10C (rys. 2.5.4.1).<br> Do podstawowego wyposażenia stacji meteorologicznej należą tzw. termometry ekstremalne. Jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego