Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
książek z żelaznego repertuaru literatury klasycznej, stanowiących podstawowy zrąb lektury obowiązkowej. Inną przyczyną jest sprawa stopnia trudności: znaczny odłam czytelników uważa książki Andrzejewskiego, Romanowiczowej itp. za zbyt trudne, lub zbyt "nowoczesne". Odnosi się to nie tylko do czytelników starszych.
Na ilość wypożyczeń mają także wpływ takie okoliczności jak np. zgon pisarza. W styczniu 1964 odbiło się to na poczytności książek Gustawa Morcinka, wcześniej na wyraźnym wzroście wypożyczeń książek Zygmunta Nowakowskiego. Nie bez znaczenia bywa "magia tytułu", który sugeruje lekturę lekką lub fascynującą: np. Rodziewiczówny "Między ustami a brzegiem pucharu", Żeromskiego "Dzieje grzechu" - a nawet "Cnotliwi" Orzeszkowej!

Poczytność współczesnych pisarzy krajowych


Poza
książek z żelaznego repertuaru literatury klasycznej, stanowiących podstawowy zrąb lektury obowiązkowej. Inną przyczyną jest sprawa stopnia trudności: znaczny odłam czytelników uważa książki Andrzejewskiego, Romanowiczowej itp. za zbyt trudne, lub zbyt "nowoczesne". Odnosi się to nie tylko do czytelników starszych.<br>Na ilość wypożyczeń mają także wpływ takie okoliczności jak np. zgon pisarza. W styczniu 1964 odbiło się to na poczytności książek Gustawa Morcinka, wcześniej na wyraźnym wzroście wypożyczeń książek Zygmunta Nowakowskiego. Nie bez znaczenia bywa "magia tytułu", który sugeruje lekturę lekką lub fascynującą: np. Rodziewiczówny "Między ustami a brzegiem pucharu", Żeromskiego "Dzieje grzechu" - a nawet "Cnotliwi" Orzeszkowej!<br><br>&lt;tit&gt;Poczytność współczesnych pisarzy krajowych&lt;/&gt;<br><br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=221&gt; Poza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego