Typ tekstu: Prasa
Autor: Łotysz Stanisław
Tytuł: Brukowiec Ochlański
Miejsce wydania: Ochla
Rok: 2003
no ale nie bądźmy małostkowi.
Historia tego miejsca zaczyna się w 1745 roku, kiedy miejscowi protestanci w końcu uzyskawszy prawo do własnego kościoła ukończyli jego budowę.
Budując na chybcika nie mogli postawić nic trwałego, zwykły budynek szachulcowy (czyli tzw. mur pruski). Już po głupich siedmiu roczkach musieli go wzmocnić i podmurować, a po marnych kolejnych stu jedenastu latach kościół przeszedł gruntowny remont. W 1892 roku, w 150 lecie "wolności religijnej" ufundowano nowy żyrandol, świeczniki i organy. Niezwykle nas cieszy, zwłaszcza, że wspomniany żyrandol widać na jednym, jedynym zachowanym zdjęciu wnętrza.
W1889 roku postawiono również górującą do dziś nad Ochlą wieże w
no ale nie bądźmy małostkowi.<br>Historia tego miejsca zaczyna się w 1745 roku, kiedy miejscowi protestanci w końcu uzyskawszy prawo do własnego kościoła ukończyli jego budowę.<br>Budując na chybcika nie mogli postawić nic trwałego, zwykły budynek &lt;orig&gt;szachulcowy&lt;/&gt; (czyli tzw. mur pruski). Już po głupich siedmiu roczkach musieli go wzmocnić i podmurować, a po marnych kolejnych stu jedenastu latach kościół przeszedł gruntowny remont. W 1892 roku, w 150 lecie "wolności religijnej" ufundowano nowy żyrandol, świeczniki i organy. Niezwykle nas cieszy, zwłaszcza, że wspomniany żyrandol widać na jednym, jedynym zachowanym zdjęciu wnętrza.<br>W1889 roku postawiono również górującą do dziś nad Ochlą wieże w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego