Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
w szczególności przy próbie określenia jego struktury, jest sprawa rozmieszczenia składających się na nie nukleonów. Trzeba w tym celu wyjść od rozmiarów jąder.
Pomiary rozmiarów jąder wykonuje się metodą rozpraszania dyfrakcyjnego promieniowania o długości fali mniejszej od rozmiarów jąder. Ponieważ rozkład neutronów i protonów w jądrze jest różny, więc metody pomiaru muszą uwzględniać rozproszenie jądrowe na nukleonach i oddziaływania elektromagnetyczne z protonami. Stosując wiązki prędkich nukleonów (15 GeV), otrzymano dane dotyczące rozkładu masy. Wyniki pomiarów wskazują, że zachodzi proporcjonalność między objętością jąder a liczbą tworzących je nukleonów:

Promień jądra można wyrazić przybliżonym wzorem empirycznym:
Jest to średni promień dla większości jąder
w szczególności przy próbie określenia jego struktury, jest sprawa rozmieszczenia składających się na nie nukleonów. Trzeba w tym celu wyjść od rozmiarów jąder.<br> Pomiary rozmiarów jąder wykonuje się metodą rozpraszania dyfrakcyjnego promieniowania o długości fali mniejszej od rozmiarów jąder. Ponieważ rozkład neutronów i protonów w jądrze jest różny, więc metody pomiaru muszą uwzględniać rozproszenie jądrowe na nukleonach i oddziaływania elektromagnetyczne z protonami. Stosując wiązki prędkich nukleonów (15 GeV), otrzymano dane dotyczące rozkładu masy. Wyniki pomiarów wskazują, że zachodzi proporcjonalność między objętością jąder a liczbą tworzących je nukleonów:<br> <br> Promień jądra można wyrazić przybliżonym wzorem empirycznym:<br> Jest to średni promień dla większości jąder
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego