Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
przed nim zabytkowy czołg. Sanktuarium Maryjne. Okolice Siekierek to Rejon Pamięci Narodowej. Na odcinku od Starej Rudnicy do Gozdowic skoncentrowano wiosną 1945 1 ArmięWP (70000żołnierzy) do forsowania Odry. Szturm 16 IV 1945 i marsz na Berlin.
SIEKIERKI, wieś. Dom z podcieniem XIX w. Przy moście kol. do Niemiec (koło stacjiPKP) pomnik w kształcie stylizowanych kozłów przeciwpancernych. Z Siekierek drogą wysadzoną jaworami.
STARA RUDNICA, malowniczo położ. wieś owalnica. Zabudowania o konstrukcji ryglowej. Kościół 1839.
STARY KOSTRZYNEK, najbardziej ku zach. wysunięta miejscowość w Polsce.
We wsi cis "Czcibor'', wg legendy w lesie cisowym zmarł brat MieszkaI, raniony pod Cedynią.
OSINÓW DOLNY, wieś na
przed nim zabytkowy czołg. Sanktuarium Maryjne. Okolice Siekierek to Rejon Pamięci Narodowej. Na odcinku od Starej Rudnicy do Gozdowic skoncentrowano wiosną 1945 1 ArmięWP (70000żołnierzy) do forsowania Odry. Szturm 16 IV 1945 i marsz na Berlin. <br>SIEKIERKI, wieś. Dom z podcieniem XIX w. Przy moście kol. do Niemiec (koło stacjiPKP) pomnik w kształcie stylizowanych kozłów przeciwpancernych. Z Siekierek drogą wysadzoną jaworami. <br>STARA RUDNICA, malowniczo położ. wieś owalnica. Zabudowania o konstrukcji ryglowej. Kościół 1839. <br>STARY KOSTRZYNEK, najbardziej ku zach. wysunięta miejscowość w Polsce. <br>We wsi cis "Czcibor'', wg legendy w lesie cisowym zmarł brat MieszkaI, raniony pod Cedynią. <br>OSINÓW DOLNY, wieś na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego