Typ tekstu: Książka
Autor: Siwoń Bolesław
Tytuł: Jak sterować rentownością przedsiębiorstwa
Rok: 1994
nikogo przekonywać, że analfabeta dobrze i szczęśliwie prowadzący spekulacje giełdowe lub wykorzystujący gry losowe może znacznie lepiej żyć niż najwyższej klasy naukowiec, wynalazca, malarz, lekarz, polityk.
Nie mam oczywiście zamiaru namawiać do naśladowania tego przykładu. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na istotną cechę gospodarki towarowo-pieniężnej, która z pieniądza - pierwotnie instrumentu pomocniczego w tezauryzacji dochodu - uczyniła rozrusznik większości poczynań gospodarczych. Abstrahując od takich skrajności, jak spekulant giełdowy, szczęściarz loteryjny itp., warto wskazać, że przeciętny mieszkaniec kuli ziemskiej kieruje swój maksymalny wysiłek na to, by:
- jak najlepiej wykorzystać swe kwalifikacje, posiadane środki itd. w ich wymianie na pieniądze,
- jak najracjonalniej zużytkować posiadane (zdobywane
nikogo przekonywać, że analfabeta dobrze i szczęśliwie prowadzący spekulacje giełdowe lub wykorzystujący gry losowe może znacznie lepiej żyć niż najwyższej klasy naukowiec, wynalazca, malarz, lekarz, polityk.<br>Nie mam oczywiście zamiaru namawiać do naśladowania tego przykładu. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na istotną cechę gospodarki towarowo-pieniężnej, która z pieniądza - pierwotnie instrumentu pomocniczego w tezauryzacji dochodu - uczyniła rozrusznik większości poczynań gospodarczych. Abstrahując od takich skrajności, jak spekulant giełdowy, szczęściarz loteryjny itp., warto wskazać, że przeciętny mieszkaniec kuli ziemskiej kieruje swój maksymalny wysiłek na to, by:<br>- jak najlepiej wykorzystać swe kwalifikacje, posiadane środki itd. w ich wymianie na pieniądze,<br>- jak najracjonalniej zużytkować posiadane (zdobywane
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego