Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
Ganek wskazywał także, kto jest chłopem, a kto szlachcicem. Dlatego biedna szlachta zagrodowa, żyjąca w tych samych warunkach, co chłopi, do swoich domów dodawała ganek, a w izbie umieszczała znaki szlachectwa rodziny: białą broń, herbowy patent. Zdarzało się (znam taki przypadek z lat siedemdziesiątych XX w.), że na Suwalszczyźnie "szlachcice" porąbali ganek postawiony przez chłopa, sprawę zakończyła zaś ugoda, zaproponowana przez rozsądnego... sekretarza partii.
Emocji takich nie wywoływały ganki oszklone, o wyraźnie użytkowym charakterze, jak w domach podmiejskich czy plebaniach. Traciły wymiar symbolu, choć wskazywały na zamożność gospodarzy. Często zdobiono je ażurowo wycinanymi deskami, stolarką, blacharką. Ganek zastąpił dawne podcienie.
Znamy
Ganek wskazywał także, kto jest chłopem, a kto szlachcicem. Dlatego biedna szlachta zagrodowa, żyjąca w tych samych warunkach, co chłopi, do swoich domów dodawała ganek, a w izbie umieszczała znaki szlachectwa rodziny: białą broń, herbowy patent. Zdarzało się (znam taki przypadek z lat siedemdziesiątych XX w.), że na Suwalszczyźnie "szlachcice" porąbali ganek postawiony przez chłopa, sprawę zakończyła zaś ugoda, zaproponowana przez rozsądnego... sekretarza partii. <br>Emocji takich nie wywoływały ganki oszklone, o wyraźnie użytkowym charakterze, jak w domach podmiejskich czy plebaniach. Traciły wymiar symbolu, choć wskazywały na zamożność gospodarzy. Często zdobiono je ażurowo wycinanymi deskami, stolarką, blacharką. Ganek zastąpił dawne podcienie. <br>Znamy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego