Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
Zofii Forteckiej, zainspirowanej średniowieczną miniaturą, i u wiolonczelisty, Krzysztofa Okonia, bliższego w swych obrazach poetyce Chagalla i Rouolta.

Krzysztof Okoń (ur. 1939)
Kiry, k. Zakopanego
W Zakopanem kształtowała się jego osobowość, uczył się grać na wiolonczeli, a dzięki swej ciotce, Helenie Średniawie, która była kustoszem działu sztuki w Muzeum Tatrzańskim, poznał zbiory dawnego malarstwa. Wzorując się na nich zaczął malować "w stylu ludowym". Później przyszła kariera wirtuoza, wyjazdy zagraniczne z Trio Krakowskim i malowanie. Już coraz dalsze od epizodu zakopiańskiego. Muzyka i obrazy tworzą razem spójną całość, szkła mają dźwięczność, złocisty, "wiolonczelowy" ton. Piękne, dojrzałe malarstwo.


Ewelina Pęksowa
Zakopane Malarka tworząca
Zofii Forteckiej, zainspirowanej średniowieczną miniaturą, i u wiolonczelisty, Krzysztofa Okonia, bliższego w swych obrazach poetyce Chagalla i Rouolta.<br><br>Krzysztof Okoń (ur. 1939) <br>Kiry, k. Zakopanego <br>W Zakopanem kształtowała się jego osobowość, uczył się grać na wiolonczeli, a dzięki swej ciotce, Helenie Średniawie, która była kustoszem działu sztuki w Muzeum Tatrzańskim, poznał zbiory dawnego malarstwa. Wzorując się na nich zaczął malować "w stylu ludowym". Później przyszła kariera wirtuoza, wyjazdy zagraniczne z Trio Krakowskim i malowanie. Już coraz dalsze od epizodu zakopiańskiego. Muzyka i obrazy tworzą razem spójną całość, szkła mają dźwięczność, złocisty, "wiolonczelowy" ton. Piękne, dojrzałe malarstwo.<br><br><br>Ewelina Pęksowa <br>Zakopane Malarka tworząca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego