Typ tekstu: Książka
Autor: Meissner Krzysztof
Tytuł: Klasyczna teoria pola
Rok: 2002
standardowym (omówionym poniżej), gdzie złamanie symetrii SU(2)×U(1)Y do U(1)em powoduje, że z czterech wyjściowych bozonów bezmasowych trzy zaczynają być masywne (W+,W-, Z0), a jeden pozostaje bezmasowy (foton).
Ogólna sytuacja może być opisana w następujący sposób. Lagranżjan teorii ma
pewną symetrię G, natomiast stan próżni, czyli rozwiązanie równań ruchu o najniższej energii, ma jedynie symetrię H, gdzie H jest podgrupą G. W języku kwantowym opisuje się to jako sytuację, gdy część generatorów grupy G (tych, które nie należą do H) nie anihiluje stanu próżni.
W najczęściej spotykanym przypadku stan próżni odpowiada znikaniu wszystkich
pól i
standardowym (omówionym poniżej), gdzie złamanie symetrii SU(2)×U(1)Y do U(1)em powoduje, że z czterech wyjściowych bozonów bezmasowych trzy zaczynają być masywne (W+,W-, Z0), a jeden pozostaje bezmasowy (foton). <br>Ogólna sytuacja może być opisana w następujący sposób. Lagranżjan teorii ma <br>pewną symetrię G, natomiast stan próżni, czyli rozwiązanie równań ruchu o najniższej energii, ma jedynie symetrię H, gdzie H jest podgrupą G. W języku kwantowym opisuje się to jako sytuację, gdy część generatorów grupy G (tych, które nie należą do H) nie anihiluje stanu próżni. <br>W najczęściej spotykanym przypadku stan próżni odpowiada znikaniu wszystkich <br>pól i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego