Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
sztuk przedmowami; nie były mu potrzebne.
Rewolucja lipcowa odmieniła nagle stosunek poetów do teatru. Rozbudziła ogromne nadzieje, związane ze znacznym (choć krótkotrwałym) zmniejszeniem presji cenzury oraz z zachwycającą romantyków aktywnością polityczną paryskiego ludu. Znanym świadectwem tej nowej postawy dramaturgów wobec publiczności była - wyrażona w rozrzucanej na premierze Hernaniego Wiktora Hugo przedmowie do dramatu - apoteoza ludu złączona z przekonaniem, iż wolność sztuki jest nieodłączna od wolności politycznej.
Fascynacja Wiktora Hugo "ludem", związana z wydarzeniami rewolucji lipcowej, dała o sobie znać najmocniej w przedmowie do Hernaniego i w fabule powieści Katedra Notre Dame w Paryżu. Wystawiając Hernaniego dowodził, iż .
Wolność, lud, teatralna publiczność
sztuk przedmowami; nie były mu potrzebne.<br>Rewolucja lipcowa odmieniła nagle stosunek poetów do teatru. Rozbudziła ogromne nadzieje, związane ze znacznym (choć krótkotrwałym) zmniejszeniem presji cenzury oraz z zachwycającą romantyków aktywnością polityczną paryskiego ludu. Znanym świadectwem tej nowej postawy dramaturgów wobec publiczności była - wyrażona w rozrzucanej na premierze Hernaniego Wiktora Hugo przedmowie do dramatu - apoteoza ludu złączona z przekonaniem, iż wolność sztuki jest nieodłączna od wolności politycznej.<br>Fascynacja Wiktora Hugo "ludem", związana z wydarzeniami rewolucji lipcowej, dała o sobie znać najmocniej w przedmowie do Hernaniego i w fabule powieści Katedra Notre Dame w Paryżu. Wystawiając Hernaniego dowodził, iż &lt;gap&gt;.<br>Wolność, lud, teatralna publiczność
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego