Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
ale utwór jako całość znalazł się w niekorzystnej dla siebie sytuacji konkurencyjnej, był bowiem niezgodny z kanoniczną dla humanistów postacią trojańskiego mitu zawartego w Iliadzie, Odysei, w tragediach greckich i Eneidzie.
Natomiast znacznie większą trwałość wykazał romans przygodowo-awanturniczy, zwany nieraz, nie zawsze trafnie, romansem rycerskim: Historia o Meluzynie w przeróbce Marcina Siennika (1569), Historyja o Magielonie (między 1565 a 1587), Historyja ... o Othonie cesarzu... (1569) i Historyja o Fortunacie (1570). Były to kiedyś poematy rycerskie, które z czasem w wersji prozaicznej zdobyły popularność dość szerokiego kręgu czytelników. Do nas dotarły w XVI w. za pośrednictwem już sprozaizowanych wersji niemieckich.
Rycerskie
ale utwór jako całość znalazł się w niekorzystnej dla siebie sytuacji konkurencyjnej, był bowiem niezgodny z kanoniczną dla humanistów postacią trojańskiego mitu zawartego w Iliadzie, Odysei, w tragediach greckich i Eneidzie.<br>Natomiast znacznie większą trwałość wykazał romans przygodowo-awanturniczy, zwany nieraz, nie zawsze trafnie, romansem rycerskim: Historia o Meluzynie w przeróbce Marcina Siennika (1569), Historyja o Magielonie (między 1565 a 1587), Historyja ... o Othonie cesarzu... (1569) i Historyja o Fortunacie (1570). Były to kiedyś poematy rycerskie, które z czasem w wersji prozaicznej zdobyły popularność dość szerokiego kręgu czytelników. Do nas dotarły w XVI w. za pośrednictwem już sprozaizowanych wersji niemieckich.<br>Rycerskie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!