Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
się, wyrażając się na każdym poziomie inaczej. Jak pisze Y. Simonis,
"[...] struktury - Ťczęściowo wyrazyť kultury, są strukturami, ponieważ wymiana i komunikacja przeszły przez nie [...] Każda struktura społeczna nosi podwójną etykietę logiki i wymiany, systemu i funkcji".
Każdy z poziomów kultury realizuje wymianę, czyli komunikację znaków określoną przez nieświadomą strukturę umysłu, przezwyciężając opozycję z najsilniej rozwiniętą wymianą, systemy wykazują najsilniejsze zestrukturalizowanie. Na innych, gdzie wymiana jest słabsza, system nie jest tak "systematyczny". Wymiana pełni rolę różnicującą w obrębie danej kultury; sprawia, że poszczególne systemy znaków mają różne własności formalne.
Wydaje nam się, że podobne rozumowanie mogłoby częściowo wytłumaczyć odrębności całych zespołów kulturowych
się, wyrażając się na każdym poziomie inaczej. Jak pisze Y. Simonis,<br>"[...] struktury - Ťczęściowo wyrazyť kultury, są strukturami, ponieważ wymiana i komunikacja przeszły przez nie [...] Każda struktura społeczna nosi podwójną etykietę logiki i wymiany, systemu i funkcji".<br>Każdy z poziomów kultury realizuje wymianę, czyli komunikację znaków określoną przez nieświadomą strukturę umysłu, przezwyciężając opozycję z najsilniej rozwiniętą wymianą, systemy wykazują najsilniejsze zestrukturalizowanie. Na innych, gdzie wymiana jest słabsza, system nie jest tak "systematyczny". Wymiana pełni rolę różnicującą w obrębie danej kultury; sprawia, że poszczególne systemy znaków mają różne własności formalne.<br>Wydaje nam się, że podobne rozumowanie mogłoby częściowo wytłumaczyć odrębności całych zespołów kulturowych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego