Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
np. w przełyku, księgach, jelicie cienkim. Błona śluzowa może również wytwarzać wyniosłości (ryc. 52) w postaci brodawek (na języku), palczastych kosmków (w żwaczu i jelicie cienkim) i listewek (w czepcu).
W ten sposób przedstawia się w ogólnych zarysach budowa ściany układu pokarmowego. Szczegóły będą podane przy opisywaniu poszczególnych narządów. Jest przy tym charakterystyczne, że w narządach o funkcji prostej (np. przełyk, który służy do przesuwania pokarmu) ściana ma budowę mniej skomplikowaną niż w narządach o funkcji złożonej (np. żołądek i jelito cienkie, gdzie odbywa się trawienie i wchłanianie).
Unaczynienie i unerwienie ściany układu pokarmowego. Do ściany narządów rurowych układu pokarmowego dochodzą tętnicze
np. w przełyku, księgach, jelicie cienkim. Błona śluzowa może również wytwarzać wyniosłości (ryc. 52) w postaci brodawek (na języku), palczastych kosmków (w żwaczu i jelicie cienkim) i listewek (w czepcu).<br>W ten sposób przedstawia się w ogólnych zarysach budowa ściany układu pokarmowego. Szczegóły będą podane przy opisywaniu poszczególnych narządów. Jest przy tym charakterystyczne, że w narządach o funkcji prostej (np. przełyk, który służy do przesuwania pokarmu) ściana ma budowę mniej skomplikowaną niż w narządach o funkcji złożonej (np. żołądek i jelito cienkie, gdzie odbywa się trawienie i wchłanianie).<br>Unaczynienie i unerwienie ściany układu pokarmowego. Do ściany narządów rurowych układu pokarmowego dochodzą tętnicze
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego