Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie 2
Rok: 1999
z trzech gwiazd nie leżą na linii prostej, to, zgodnie ze wzorem podanym przez Erdösa i Szekeresa, w obrębie jednego gwiazdozbioru moglibyśmy połączyć gwiazdy co najwyżej w siedmiokąt wypukły.



W miarę jasnych gwiazd, stanowiących "szkielet" każdego gwiazdozbioru, powiedzmy - nie słabszych niż 4m, świeci na całym niebie trochę ponad 700. Średnio przypada zatem na jedną konstelację mniej więcej 8-9 takich gwiazd, co pozwala budować z nich zaledwie pięciokąty wypukłe. W tym miejscu powinna już przestać nas dziwić przewaga gwiezdnych odcinków, trójkątów i czworokątów, zaludniających mapy nieba.
Twierdzenie Ramseya stosuje się, oczywiście, do znacznie szerszej klasy obiektów niż rozgwieżdżone niebo, co powinno
z trzech gwiazd nie leżą na linii prostej, to, zgodnie ze wzorem podanym przez Erdösa i Szekeresa, w obrębie jednego gwiazdozbioru moglibyśmy połączyć gwiazdy co najwyżej w siedmiokąt wypukły.<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>W miarę jasnych gwiazd, stanowiących "szkielet" każdego gwiazdozbioru, powiedzmy - nie słabszych niż 4m, świeci na całym niebie trochę ponad 700. Średnio przypada zatem na jedną konstelację mniej więcej 8-9 takich gwiazd, co pozwala budować z nich zaledwie pięciokąty wypukłe. W tym miejscu powinna już przestać nas dziwić przewaga gwiezdnych odcinków, trójkątów i czworokątów, zaludniających mapy nieba.<br>Twierdzenie Ramseya stosuje się, oczywiście, do znacznie szerszej klasy obiektów niż rozgwieżdżone niebo, co powinno
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego