Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
usuwania robotników socjalistów z fabryk, w których miał większe wpływy, co spotykało się z poparciem administracji fabrycznej. NZR prowadził też wytężoną działalność propagandową i łamistrajkową przeciw toczonym w tym czasie strajkom ekonomicznym. W połowie 1906 r. NZR przeszedł do działalności terrorystycznej, której celem było fizyczne wytępienie socjalistów. Jej szczytowe nasilenie przypada na okres grudzień 1906 - kwiecień 1907 r. w Łodzi, kiedy to z rąk bojówek NZR padło kilkuset najaktywniejszych robotników socjalistów.
Obok swego podstawowego zadania - zwalczania rewolucyjnego ruchu robotniczego - NZR rozwijał także działalność w ramach tzw. walki o szkołę polską.
Innym przejawem działalności NZR w latach 1905-1907 było organizowanie związków
usuwania robotników socjalistów z fabryk, w których miał większe wpływy, co spotykało się z poparciem administracji fabrycznej. NZR prowadził też wytężoną działalność propagandową i łamistrajkową przeciw toczonym w tym czasie strajkom ekonomicznym. W połowie 1906 r. NZR przeszedł do działalności terrorystycznej, której celem było fizyczne wytępienie socjalistów. Jej szczytowe nasilenie przypada na okres grudzień 1906 - kwiecień 1907 r. w Łodzi, kiedy to z rąk bojówek NZR padło kilkuset najaktywniejszych robotników socjalistów.<br>Obok swego podstawowego zadania - zwalczania rewolucyjnego ruchu robotniczego - NZR rozwijał także działalność w ramach tzw. walki o szkołę polską.<br>Innym przejawem działalności NZR w latach 1905-1907 było organizowanie związków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego