Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
do oprawcy)". Dopiero później zmieni zdanie, przypominając na podstawie bogatego materiału z zakresu paremiografii, iż psy wieszano na gałęzi, często w towarzystwie przestępców, dla ich większego pohańbienia. Zwierzętom nakładano na głowę pętlę, sznur "przywiązywano do nagiętej ku ziemi dorodnej gałęzi, a następnie ją puszczano". Stąd wzięło się znane do dziś przysłowie: "wieszać na kimś psy".
Jak wiadomo, większość bohaterów Pana Tadeusza nie ma nazwiska, lecz występuje jedynie pod tytułem urzędu, który pełni.
W takim też charakterze pojawia się policmajster w opowiadaniu Telimeny (notabene znamy tylko jej imię), ale już wielki łowczy oraz ofiarodawca bonończyka występują pod nazwiskami znaczeniowymi.
Był to sposób
do oprawcy)". Dopiero później zmieni zdanie, przypominając na podstawie bogatego materiału z zakresu paremiografii, iż psy wieszano na gałęzi, często w towarzystwie przestępców, dla ich większego pohańbienia. Zwierzętom nakładano na głowę pętlę, sznur "przywiązywano do nagiętej ku ziemi dorodnej gałęzi, a następnie ją puszczano". Stąd wzięło się znane do dziś przysłowie: "wieszać na kimś psy".<br>Jak wiadomo, większość bohaterów Pana Tadeusza nie ma nazwiska, lecz występuje jedynie pod tytułem urzędu, który pełni.<br>W takim też charakterze pojawia się policmajster w opowiadaniu Telimeny (notabene znamy tylko jej imię), ale już wielki łowczy oraz ofiarodawca bonończyka występują pod nazwiskami znaczeniowymi.<br>Był to sposób
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego