Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
do radu (np. dla ((...)) przyjmowano 12 1580 lat, obecnie 1600 lat), przyjęto ostatecznie wyżej podaną definicję ((...))
Często stosuje się skrótowe określenia jednostek promieniotwórczości jako liczby rozpadów na minutę lub na sekundę, a do pomiarów szybkości liczenia - liczby impulsów na minutę lub na sekundę. Jednostką o znaczeniu historycznym jest tzw. rutherford (rd). Jest to ilość substancji promieniotwórczej, w której zachodzi 106 rozpadów na sekundę.
Jak widać z powyższych definicji, kiur (lub rutherford) jest zarazem jednostką ilości substancji promieniotwórczej i jednostką aktywności promieniotwórczej, a tym samym jednostką szybkości rozpadu. Poniżej podano kilka przykładów posługiwania się prawem rozpadu z użyciem jednostki promieniotwórczości.
1. Obliczamy
do radu (np. dla ((...)) przyjmowano 12 1580 lat, obecnie 1600 lat), przyjęto ostatecznie wyżej podaną definicję ((...))<br> Często stosuje się skrótowe określenia jednostek promieniotwórczości jako liczby rozpadów na minutę lub na sekundę, a do pomiarów szybkości liczenia - liczby impulsów na minutę lub na sekundę. Jednostką o znaczeniu historycznym jest tzw. rutherford (rd). Jest to ilość substancji promieniotwórczej, w której zachodzi 106 rozpadów na sekundę.<br> Jak widać z powyższych definicji, kiur (lub rutherford) jest zarazem jednostką ilości substancji promieniotwórczej i jednostką aktywności promieniotwórczej, a tym samym jednostką szybkości rozpadu. Poniżej podano kilka przykładów posługiwania się prawem rozpadu z użyciem jednostki promieniotwórczości.<br> 1. Obliczamy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego