Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
na: 1. układ współczulny (sympatyczny), 2. układ przywspółczulny (parasympatyczny), które działają przeciwstawnie, jednak uzupełniają się wzajemnie.
Do układu współczulnego należą: 1. ośrodki znajdujące się w istocie szarej rdzenia kręgowego, 2. pień nerwu współczulnego, 3. nerwy obwodowe ze splotami i zwojami obwodowymi (przedkręgowymi).
Do układu przywspółczulnego należą: 1. ośrodki w śródmózgowiu, rdzeniu przedłużonym oraz w części krzyżowej rdzenia kręgowego, 2. zwoje i włókna przywspółczulne, które biegną w obrębie niektórych nerwów czaszkowych (III, VII, IX) i nerwów rdzeniowych oraz wchodzą w skład nerwu błędnego - n. vagus (X) i nerwu miednicznego - n. pelvicus.
Włókna przywspółczulne pod względem morfologicznym nie różnią się od włókien współczulnych. 271
na: 1. układ współczulny (sympatyczny), 2. układ przywspółczulny (parasympatyczny), które działają przeciwstawnie, jednak uzupełniają się wzajemnie.<br>Do układu współczulnego należą: 1. ośrodki znajdujące się w istocie szarej rdzenia kręgowego, 2. pień nerwu współczulnego, 3. nerwy obwodowe ze splotami i zwojami obwodowymi (przedkręgowymi).<br>Do układu przywspółczulnego należą: 1. ośrodki w śródmózgowiu, rdzeniu przedłużonym oraz w części krzyżowej rdzenia kręgowego, 2. zwoje i włókna przywspółczulne, które biegną w obrębie niektórych nerwów czaszkowych (III, VII, IX) i nerwów rdzeniowych oraz wchodzą w skład nerwu błędnego - n. vagus (X) i nerwu miednicznego - n. pelvicus.<br>Włókna przywspółczulne pod względem morfologicznym nie różnią się od włókien współczulnych. 271
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego