Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
mieszkańcy dawnych księstw ruskich. Litwini chętnie przejmowali ich kulturę wzbogaconą wpływami z Bizancjum, a język ruski stał się nawet językiem urzędowym w państwie.

Przyczyny unii polsko-litewskiej. Wielkie Księstwo Litewskie pozostawało ostatnim w Europie Środkowo-Wschodniej państwem, które uchodziło za pogańskie, przy wierze przodków trwali tam bowiem członkowie dynastii i rdzenni Litwini.
W XIV w. za panowania Giedymina i jego syna Olgierda, dzięki ogromnemu rozrostowi terytorialnemu i wzmocnieniu organizacji wewnętrznej, Litwa doszła do dużego znaczenia politycznego.

Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec tego stulecia. Na zachodzie rosło zagrożenie ze strony Zakonu krzyżackiego, który pod hasłem chrystianizacji organizował zbrojne wyprawy na Litwę
mieszkańcy dawnych księstw ruskich. Litwini chętnie przejmowali ich kulturę wzbogaconą wpływami z Bizancjum, a język ruski stał się nawet językiem urzędowym w państwie.<br><br>Przyczyny unii polsko-litewskiej. Wielkie Księstwo Litewskie pozostawało ostatnim w Europie Środkowo-Wschodniej państwem, które uchodziło za pogańskie, przy wierze przodków trwali tam bowiem członkowie dynastii i rdzenni Litwini.<br>W XIV w. za panowania Giedymina i jego syna Olgierda, dzięki ogromnemu rozrostowi terytorialnemu i wzmocnieniu organizacji wewnętrznej, Litwa doszła do dużego znaczenia politycznego.<br><br>Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec tego stulecia. Na zachodzie rosło zagrożenie ze strony Zakonu krzyżackiego, który pod hasłem chrystianizacji organizował zbrojne wyprawy na Litwę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego