Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
sensownym systemem politycznym. Może jednak poszerzać swój zakres, mając nawet roszczenia teokratyczne, tzn. może aspirować do tego, by być instancją najwyższą, która decyduje o dobru i złu. Wtedy staje się ideologią. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, że demokracja dostaje uprawnienia, by o fundamentalnych wartościach etycznych decydować przez głosowanie, to taki relatywizm spotyka się z krytyką Kościoła.
Przecież demokracja opiera się na uznaniu wielości poglądów i tego, że są one równoprawne. A to oznacza, że nie ma jednej absolutnej prawdy dla wszystkich. Wiara w jedną absolutną prawdę i próba jej narzucenia myślącym odmiennie może bardzo łatwo prowadzić do jakiejś formy totalitaryzmu.
Trzeba
sensownym systemem politycznym. Może jednak poszerzać swój zakres, mając nawet roszczenia teokratyczne, tzn. może aspirować do tego, by być instancją najwyższą, która decyduje o dobru i złu. Wtedy staje się ideologią. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, że demokracja dostaje uprawnienia, by o fundamentalnych wartościach etycznych decydować przez głosowanie, to taki relatywizm spotyka się z krytyką Kościoła.<br>Przecież demokracja opiera się na uznaniu wielości poglądów i tego, że są one równoprawne. A to oznacza, że nie ma jednej absolutnej prawdy dla wszystkich. Wiara w jedną absolutną prawdę i próba jej narzucenia myślącym odmiennie może bardzo łatwo prowadzić do jakiejś formy totalitaryzmu. <br>Trzeba
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego