Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dzień Dobry
Nr: 20/04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
Reliefy Stażewskiego

Ta wystawa ukazuje owoce poszukiwań naprawdę wielkiego artysty - mówi Andrzej Szczepaniak, kurator wystawy Henryka Stażewskiego "Reliefy". Od wtorku będzie można oglądać ją w Centrum Sztuki Współczesnej. Prace stanowią zbiór prób Stażewskiego z kolekcji krakowskiej Galerii Starmach. Pochodzą z lat 60., gdy malarstwo ustąpiło w jego twórczości miejsca formom reliefowym.
Elementem, który kształtował prace Stażewskiego, była forma geometryczna. Najczęściej przybierały postać beczkowatą, powstałą z nałożenia prostokąta i owalu, czworobocznego asteroidu, albo koła.
- Zobaczymy te elementy zarówno w wersji białej, jak i kolorowej. O metalicznej i matowej powierzchni - dodaje Szczepaniak.
Grupowanie takich elementów pozwoliło Stażewskiemu tworzyć prace abstrakcyjne. Ukazują one wiele
Reliefy Stażewskiego&lt;/&gt;<br><br>&lt;intro&gt;&lt;q&gt;Ta wystawa ukazuje owoce poszukiwań naprawdę wielkiego artysty&lt;/&gt; - mówi Andrzej Szczepaniak, kurator wystawy Henryka Stażewskiego "Reliefy". Od wtorku będzie można oglądać ją w Centrum Sztuki Współczesnej. Prace stanowią zbiór prób Stażewskiego z kolekcji krakowskiej Galerii Starmach. Pochodzą z lat 60., gdy malarstwo ustąpiło w jego twórczości miejsca formom reliefowym.&lt;/&gt;<br>Elementem, który kształtował prace Stażewskiego, była forma geometryczna. Najczęściej przybierały postać beczkowatą, powstałą z nałożenia prostokąta i owalu, czworobocznego asteroidu, albo koła.<br>&lt;q&gt;- Zobaczymy te elementy zarówno w wersji białej, jak i kolorowej. O metalicznej i matowej powierzchni&lt;/&gt; - dodaje Szczepaniak.<br>Grupowanie takich elementów pozwoliło Stażewskiemu tworzyć prace abstrakcyjne. Ukazują one wiele
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego