Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
miejskiej wpływały działające w miastach organizacje społeczne - cechy i gildie. Zrzeszały one rzemieślników i kupców według wykonywanych specjalności, pełniąc zarówno rolę organizacji zawodowych, jaki religijnych, i towarzyskich.
Każda z nich miała własnego patrona spośród świętych i obchodziła związane z nim rocznice. Członkowie cechów i gildii uczestniczyli w rozmaitych uroczystościach - procesjach religijnych, ślubach, pogrzebach towarzyszy itp. - odziani w odpowiednie barwy i niosąc własne emblematy. Wolny czas także spędzali wspólnie, spotykając się podczas uroczystości, uczt i zabaw, w salach budynków cechowych. W ten sposób organizacje te wykształciły własny obyczaj, którego tradycje przetrwały do dziś.

W XIV w. zmieniła się także zabudowa miast. Ulice
miejskiej wpływały działające w miastach organizacje społeczne - cechy i gildie. Zrzeszały one rzemieślników i kupców według wykonywanych specjalności, pełniąc zarówno rolę organizacji zawodowych, jaki religijnych, i towarzyskich.<br>Każda z nich miała własnego patrona spośród świętych i obchodziła związane z nim rocznice. Członkowie cechów i gildii uczestniczyli w rozmaitych uroczystościach - procesjach religijnych, ślubach, pogrzebach towarzyszy itp. - odziani w odpowiednie barwy i niosąc własne emblematy. Wolny czas także spędzali wspólnie, spotykając się podczas uroczystości, uczt i zabaw, w salach budynków cechowych. W ten sposób organizacje te wykształciły własny obyczaj, którego tradycje przetrwały do dziś.<br><br>W XIV w. zmieniła się także zabudowa miast. Ulice
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego