Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 1214
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1968
Zgromadzeniu Narodowym, gdzie gaulliści zdobyli 3/4 mandatów, jest zupełnie inny, niż rozkład głosów, jakie padły na poszczególne partie.
Gdyby francuska ordynacja wyborcza uwzględniała zasadę proporcjonalności i wybory odbywały się w jednej turze, jak to jest z reguły przyjęte w świecie - wówczas 23 czerwca 1988 gaulliści wraz z swoimi sojusznikami "republikanami niezależnymi" uzyskaliby 205 mandatów zaś lewica 192 mandaty (komuniści 94, a nie 33, Federacja 77, a nie 57, PSU 18, a nie 0, inne grupy lewicowe 2, a nie 0). Reszta mandatów przypadłaby opozycyjnym partiom centrowym i prawicowym.
Te wyliczenia nie zmieniają faktu, że rezultaty wyborów dały rządowi większość zdecydowana
Zgromadzeniu Narodowym, gdzie gaulliści zdobyli 3/4 mandatów, jest zupełnie inny, niż rozkład głosów, jakie padły na poszczególne partie. <br>Gdyby francuska ordynacja wyborcza uwzględniała zasadę proporcjonalności i wybory odbywały się w jednej turze, jak to jest z reguły przyjęte w świecie - wówczas 23 czerwca 1988 gaulliści wraz z swoimi sojusznikami "republikanami niezależnymi" uzyskaliby 205 mandatów zaś lewica 192 mandaty (komuniści 94, a nie 33, Federacja 77, a nie 57, PSU 18, a nie 0, inne grupy lewicowe 2, a nie 0). Reszta mandatów przypadłaby opozycyjnym partiom centrowym i prawicowym. <br>Te wyliczenia nie zmieniają faktu, że rezultaty wyborów dały rządowi większość zdecydowana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego