Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 31.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
stawek 19, 30 i 40 proc. Zdaniem Sądu Najwyższego zachowek podlega podatkowi od spadków i darowizn, czyli według stawek 3, 5 i 7 proc.
NSA swoje zdanie wyraził w uchwale siedmiu sędziów Izby Finansowej podjętej 29 maja 2000 r., a SN w wyroku z 25 lutego 1998 r. wydanym wskutek rewizji nadzwyczajnej. Do tego wyroku jeden z sędziów SN zgłosił zdanie odrębne, zbieżne ze stanowiskiem już wcześniej zajmowanym przez NSA, że zachowek objęty jest podatkiem od dochodów osobistych liczonym według skali podatkowej jako tzw. dochód z innych źródeł.
Zachowek należy się pominiętym w testamencie dzieciom, a jeśli nie przeżyły spadkodawcy - wnukom
stawek 19, 30 i 40 proc. Zdaniem &lt;name type="org"&gt;Sądu Najwyższego&lt;/name&gt; zachowek podlega podatkowi od spadków i darowizn, czyli według stawek 3, 5 i 7 proc. <br>&lt;name type="org"&gt;NSA&lt;/name&gt; swoje zdanie wyraził w uchwale siedmiu sędziów &lt;name type="org"&gt;Izby Finansowej&lt;/name&gt; podjętej 29 maja 2000 r., a &lt;name type="org"&gt;SN&lt;/name&gt; w wyroku z 25 lutego 1998 r. wydanym wskutek rewizji nadzwyczajnej. Do tego wyroku jeden z sędziów &lt;name type="org"&gt;SN&lt;/name&gt; zgłosił zdanie odrębne, zbieżne ze stanowiskiem już wcześniej zajmowanym przez &lt;name type="org"&gt;NSA&lt;/name&gt;, że zachowek objęty jest podatkiem od dochodów osobistych liczonym według skali podatkowej jako tzw. dochód z innych źródeł. <br>Zachowek należy się pominiętym w testamencie dzieciom, a jeśli nie przeżyły spadkodawcy - wnukom
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego