Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
jednym niesparowanym elektronem i anionem (ze względu na wypadkowy ładunek ujemny spowodowany posiadaniem dodatkowego elektronu; rys.1.2.1):


Krótkie przypomnienie: Co to jest wolny rodnik?

Termin "rodnik" jest stosowany powszechnie w chemii na oznaczenie grupy atomów, które zachowują się jak jedna jednostka (np. rodnik metylowy CH3). Znaczenie terminu "wolny rodnik" jest ściślej sprecyzowane: przez to pojęcie rozumiemy atom (lub cząsteczkę) zdolny do samodzielnego istnienia, mający jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Niektórzy dodają w tym miejscu: na orbicie walencyjnej.
Inni nie wprowadzają tego ograniczenia. Jakie ma ono znaczenie, przekonamy się wkrótce, gdy zajmiemy się jonami metali (p. 1.6.1).
Obecność
jednym niesparowanym elektronem i anionem (ze względu na wypadkowy ładunek ujemny spowodowany posiadaniem dodatkowego elektronu; rys.1.2.1):<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;Krótkie przypomnienie: Co to jest wolny rodnik?&lt;/&gt;<br><br>Termin "rodnik" jest stosowany powszechnie w chemii na oznaczenie grupy atomów, które zachowują się jak jedna jednostka (np. rodnik metylowy CH3). Znaczenie terminu "wolny rodnik" jest ściślej sprecyzowane: przez to pojęcie rozumiemy atom (lub cząsteczkę) zdolny do samodzielnego istnienia, mający jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Niektórzy dodają w tym miejscu: na orbicie walencyjnej.<br>Inni nie wprowadzają tego ograniczenia. Jakie ma ono znaczenie, przekonamy się wkrótce, gdy zajmiemy się jonami metali (p. 1.6.1).<br>Obecność
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego