Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
symetrycznego trwały moment dipolowy pokrywa się z osią bąka, jego współrzędne w układzie laboratoryjnym przedstawiają ponownie wzory. Można udowodnić, że przy takich założeniach element macierzowy nie znika jedynie wtedy, gdy , co uzasadniliśmy już intuicyjnie powyżej.

W przypadku bąka asymetrycznego obliczenie elementu macierzowego momentu dipolowego jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nie tylko rotacyjne funkcje falowe stają się bardziej złożone, będąc kombinacjami liniowymi funkcji postaci, ale ponadto moment dipolowy cząsteczki w ogólności nie pokrywa się z żadną z osi głównych, wobec czego, przedstawiając jego współrzędne w układzie laboratoryjnym (co jest niezbędne do wykonania całki typu), musimy dokonać pełnego rozkładu:
.
W powyższym wzorze oznaczają kąty
symetrycznego trwały moment dipolowy pokrywa się z osią bąka, jego współrzędne w układzie laboratoryjnym przedstawiają ponownie wzory. Można udowodnić, że przy takich założeniach element macierzowy &lt;gap&gt; nie znika jedynie wtedy, gdy &lt;gap&gt;, co uzasadniliśmy już intuicyjnie powyżej.<br><br> W przypadku bąka asymetrycznego obliczenie elementu macierzowego momentu dipolowego jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nie tylko rotacyjne funkcje falowe stają się bardziej złożone, będąc kombinacjami liniowymi funkcji postaci, ale ponadto moment dipolowy cząsteczki w ogólności nie pokrywa się z żadną z osi głównych, wobec czego, przedstawiając jego współrzędne w układzie laboratoryjnym (co jest niezbędne do wykonania całki typu), musimy dokonać pełnego rozkładu:<br>&lt;gap&gt;.<br>W powyższym wzorze &lt;gap&gt; oznaczają kąty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego