Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
C otrzymały w zderzeniu energię w postaci kinetycznej.
Drugi stan wzbudzenia (M** na rys. 5.25) działa odpychająco. Jeżeli cząsteczka jest wzbudzona do tego stanu, co łatwo może nastąpić w wyniku oddziaływania z wysokoenergetycznym pociskiem, cząsteczka bezzwłocznie dysocjuje (w 1013).
Początkowo cząsteczka jest wzbudzona lokalnie przy pewnym wiązaniu. Energia wzbudzenia rozkłada się szybko na całą cząsteczkę; jeżeli przekroczy ona energię któregoś z wiązań, to właśnie wiązanie zostanie przerwane. W cząsteczce organicznej np. prawdopodobieństwo dysocjacji jest większe dla wiązania nasyconego niż nienasyconego ze względu na różnicę w energiach wiązania. W reakcji ((...))

przerwane jest najsłabsze wiązanie, chociaż pierwotne wzbudzenie występuje przy wiązaniu ((...))
Wzbudzone
C otrzymały w zderzeniu energię w postaci kinetycznej.<br> Drugi stan wzbudzenia (M** na rys. 5.25) działa odpychająco. Jeżeli cząsteczka jest wzbudzona do tego stanu, co łatwo może nastąpić w wyniku oddziaływania z wysokoenergetycznym pociskiem, cząsteczka bezzwłocznie dysocjuje (w 1013).<br> Początkowo cząsteczka jest wzbudzona lokalnie przy pewnym wiązaniu. Energia wzbudzenia rozkłada się szybko na całą cząsteczkę; jeżeli przekroczy ona energię któregoś z wiązań, to właśnie wiązanie zostanie przerwane. W cząsteczce organicznej np. prawdopodobieństwo dysocjacji jest większe dla wiązania nasyconego niż nienasyconego ze względu na różnicę w energiach wiązania. W reakcji ((...))<br><br>przerwane jest najsłabsze wiązanie, chociaż pierwotne wzbudzenie występuje przy wiązaniu ((...)) <br> Wzbudzone
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego