Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
w stosunku do wszystkich" (D II 52-53). Świat jest w swoim założeniu okrutny, "nieludzki", cierpienie jest weń nieodwołalnie wbudowane.
Jest także nieuchronnie niepoznawalny: człowiecze dociekania - "śledztwa" - przynieść mogą tylko cząstkowe, niezupełne wyniki... Jak pokazuje Kosmos właśnie, poszlaki, na których budujemy nasze mentalne "formy", systemy, teorie... rozsypują się nieuchronnie i rozmywają, myśl ludzka musi - z największym trudem - zaczynać wciąż od nowa. Świata nie potrafimy ani usprawiedliwić moralnie, ani intelektualnie uporządkować.
Nie doszukamy się w nim ani prawdy, ani dobra. Jak nieszczęsne żuki, przegrywamy zawsze z bólem i zamętem.
Ale przecież chcemy żyć, działać, tworzyć... Jest w człowieku jakaś siła, która każe
w stosunku do wszystkich"&lt;/&gt; (D II 52-53). Świat jest w swoim założeniu okrutny, "nieludzki", cierpienie jest weń nieodwołalnie wbudowane.<br>Jest także nieuchronnie niepoznawalny: człowiecze dociekania - "śledztwa" - przynieść mogą tylko cząstkowe, niezupełne wyniki... Jak pokazuje Kosmos właśnie, poszlaki, na których budujemy nasze mentalne "formy", systemy, teorie... rozsypują się nieuchronnie i rozmywają, myśl ludzka musi - z największym trudem - zaczynać wciąż od nowa. Świata nie potrafimy ani usprawiedliwić moralnie, ani intelektualnie uporządkować.<br>Nie doszukamy się w nim ani prawdy, ani dobra. Jak nieszczęsne żuki, przegrywamy zawsze z bólem i zamętem.<br>Ale przecież chcemy żyć, działać, tworzyć... Jest w człowieku jakaś siła, która każe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego