Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
są nieczułe na zmianę kierunku czasu: jeżeli w równaniu, przedstawiającym dane prawo fizyki, za "czas" podstawimy "minus czas", prawo nie ulegnie zmianie, będzie działało tak samo jak przedtem.
Istnieje tylko jeden wyjątek od tej reguły - druga zasada termodynamiki (nauki o cieple). Powiada ona, że w każdym układzie izolowanym energia ulega rozpraszaniu (mimo że ilość energii w tym układzie pozostaje stała). Miarą rozpraszania energii jest funkcja zwana entropią: im rozproszenie większe, tym większa entropia. A zatem entropia układu zawsze wzrasta. Wzrost entropii można uznać za wskaźnik kierunku czasu rozważanego układu.
Pojęcie entropii pojawiło się w nauce o cieple, ale jego znaczenie wkrótce
są nieczułe na zmianę kierunku czasu: jeżeli w równaniu, przedstawiającym dane prawo fizyki, za "czas" podstawimy "minus czas", prawo nie ulegnie zmianie, będzie działało tak samo jak przedtem.<br>Istnieje tylko jeden wyjątek od tej reguły - druga zasada termodynamiki (nauki o cieple). Powiada ona, że w każdym układzie izolowanym energia ulega rozpraszaniu (mimo że ilość energii w tym układzie pozostaje stała). Miarą rozpraszania energii jest funkcja zwana entropią: im rozproszenie większe, tym większa entropia. A zatem entropia układu zawsze wzrasta. Wzrost entropii można uznać za wskaźnik kierunku czasu rozważanego układu.<br>Pojęcie entropii pojawiło się w nauce o cieple, ale jego znaczenie wkrótce
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego