Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
półtora metra długości, a masę ciała szacuje się na kilka ton. Nigdy wcześniej ani później nie było tak wielkich naziemnych drapieżników.
Dziwne, że nie ma oczywistego związku pomiędzy rozmiarami ciała teropodów i współwystępujących z nimi dinozaurów roślinożernych. Wielkie teropody utraciły funkcjonalne przednie kończyny, z których pozostały u tyranozaurów jedynie dwupalce rudymenty.
Redukcja przednich kończyn nie była nieuchronnie powiązana z dwunożnym stylem lokomocji. Były bowiem drapieżne dinozaury, które posługiwały się szponami przednich kończyn do chwytania zdobyczy, a ich rozmiary powiększały się nawet w toku ewolucji.
Odnosi się to zwłaszcza do gałęzi ewolucyjnej, którą w środkowej części kredy reprezentował amerykański Deinonychus, niewielki, ale
półtora metra długości, a masę ciała szacuje się na kilka ton. Nigdy wcześniej ani później nie było tak wielkich naziemnych drapieżników.<br>Dziwne, że nie ma oczywistego związku pomiędzy rozmiarami ciała teropodów i współwystępujących z nimi dinozaurów roślinożernych. Wielkie teropody utraciły funkcjonalne przednie kończyny, z których pozostały u tyranozaurów jedynie dwupalce rudymenty.<br>Redukcja przednich kończyn nie była nieuchronnie powiązana z dwunożnym stylem lokomocji. Były bowiem drapieżne dinozaury, które posługiwały się szponami przednich &lt;page nr=358&gt; kończyn do chwytania zdobyczy, a ich rozmiary powiększały się nawet w toku ewolucji.<br>Odnosi się to zwłaszcza do gałęzi ewolucyjnej, którą w środkowej części kredy reprezentował amerykański Deinonychus, niewielki, ale
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego