Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
dziś łatwo rozpoznawalne po małej dodatkowej płetwie grzbietowej (tłuszczowej), która jednak, nie mając szkieletu, nie zachowuje się w stanie kopalnym.
Okoniowate Komplikowanie się układów pokarmowych w przydennych biocenozach, kiedy już same ryby cienkołuskie stawały się ofiarami innych ryb cienkołuskich, przywróciło znaczenie biernej ochronie przed drapieżnikami.
Cenomańska Ctenothrissa jest najstarszą cienkołuską rybą ze zmienionymi w kolce promieniami płetw nieparzystych i łuskami o piłkowanej ostrej krawędzi (łuski ktenoidalne), wykazującą więc oczywiste przystosowania tego typu. Łuski pokrywały również boki głowy ponad pogrążonymi w głąb ciała kośćmi czaszki, które są wszak również przekształconymi łuskami. Powstanie kolczastych płetw wyznacza początek wielkiej gałęzi ewolucyjnej ryb okoniowatych.
Dotąd
dziś łatwo rozpoznawalne po małej dodatkowej płetwie grzbietowej (tłuszczowej), która jednak, nie mając szkieletu, nie zachowuje się w stanie kopalnym.<br>Okoniowate Komplikowanie się układów pokarmowych w przydennych biocenozach, kiedy już same ryby cienkołuskie stawały się ofiarami innych ryb cienkołuskich, przywróciło znaczenie biernej ochronie przed drapieżnikami.<br>Cenomańska Ctenothrissa jest najstarszą cienkołuską rybą ze zmienionymi w kolce promieniami płetw nieparzystych i łuskami o piłkowanej ostrej krawędzi (łuski ktenoidalne), wykazującą więc oczywiste przystosowania tego typu. Łuski pokrywały również boki głowy ponad pogrążonymi w głąb ciała kośćmi czaszki, które są wszak &lt;page nr=249&gt; również przekształconymi łuskami. Powstanie kolczastych płetw wyznacza początek wielkiej gałęzi ewolucyjnej ryb okoniowatych.<br>Dotąd
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego