Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 01.27 (22)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
nierówności oznaczają wreszcie zaostrzenie społecznego konfliktu i - na ogół - polityczną niestabilność. Także to nie sprzyja rozwojowi gospodarki.
Zatem, wbrew obiegowym przekonaniom, nierówności nie są dla społeczeństwa opłacalne. Potwierdza to historia gospodarcza. System kapitalistyczny może - na szczęście - działać skutecznie i z pożytkiem dla ogromnej większości, gdy materialne nierówności utrzymywane są w ryzach, a państwo nie pozostawia przegranych własnemu losowi.
Są oczywiście granice, po przekroczeniu których muszą się zacząć kłopoty. Brytyjscy związkowcy w latach 70. dławili gospodarkę strajkami. Szwedzcy socjaldemokraci w latach 80. zdecydowanie przesadzili z redystrybucją dochodów i gigantycznymi podatkami.
Ale to nie są polskie problemy. Naszym problemem nie jest nadmiar równości
nierówności oznaczają wreszcie zaostrzenie społecznego konfliktu i - na ogół - polityczną niestabilność. Także to nie sprzyja rozwojowi gospodarki.<br>Zatem, wbrew obiegowym przekonaniom, nierówności nie są dla społeczeństwa opłacalne. Potwierdza to historia gospodarcza. System kapitalistyczny może - na szczęście - działać skutecznie i z pożytkiem dla ogromnej większości, gdy materialne nierówności utrzymywane są w ryzach, a państwo nie pozostawia przegranych własnemu losowi.<br>Są oczywiście granice, po przekroczeniu których muszą się zacząć kłopoty. Brytyjscy związkowcy w latach 70. dławili gospodarkę strajkami. Szwedzcy socjaldemokraci w latach 80. zdecydowanie przesadzili z redystrybucją dochodów i gigantycznymi podatkami.<br>Ale to nie są polskie problemy. Naszym problemem nie jest nadmiar równości
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego