Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 5
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
opowiadaniu pierwszym i ostatnim: "Rycerska rodzina" i "Ucieczka". Jest to swoista klamra myślowa, którą Kawalec usiłuje spiąć rozsypujący się dom naszej codzienności. W występujących postaciach dopatrzyć się można uosobienia takich pojęć jak Cnota, Wiara, Pycha, Występek, Zawiść czy nawet pospolita Zbrodnia (opowiadanie "Na diabła też nie można liczyć").
Kawalec, jak rzadko który z żyjących pisarzy polskich, czuje właściwy ciężar świata i jak niewielu, wchodzi w głąb siebie, drążąc psyche swych bohaterów. Czyni to z pisarską uczciwością, kreując na bohaterów swych opowiadań ludzi z marginesu, ludzi dotkliwie biednych, śmieciarzy nazywając ich metaforycznie "rycerską rodziną", nobilitując ich. Ma do tego prawo.
Tak naprawdę
opowiadaniu pierwszym i ostatnim: "Rycerska rodzina" i "Ucieczka". Jest to swoista klamra myślowa, którą Kawalec usiłuje spiąć rozsypujący się dom naszej codzienności. W występujących postaciach dopatrzyć się można uosobienia takich pojęć jak Cnota, Wiara, Pycha, Występek, Zawiść czy nawet pospolita Zbrodnia (opowiadanie "Na diabła też nie można liczyć").<br>Kawalec, jak rzadko który z żyjących pisarzy polskich, czuje właściwy ciężar świata i jak niewielu, wchodzi w głąb siebie, drążąc psyche swych bohaterów. Czyni to z pisarską uczciwością, kreując na bohaterów swych opowiadań ludzi z marginesu, ludzi dotkliwie biednych, śmieciarzy nazywając ich metaforycznie "rycerską rodziną", nobilitując ich. Ma do tego prawo.<br>Tak naprawdę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego