Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
zarówno w stroju, jak i sposobie bycia, wyraźny zwłaszcza na głuchej prowincji. Lecz już ok. 1800 r. Warszawa odzyskała swą rangę ośrodka życia umysłowego, a od 1807 również politycznego. Nowe ogniska kultury to w XIX w. Wilno i Krzemieniec. W salonach wielkich miast bierze znów górę kosmopolityzm.
Kontusz staje się rzadkością, by wreszcie zniknąć zupełnie. Francuski szampan wypiera na zabawach tradycyjnego węgrzyna. Francuszczyzna w dobie napoleońskiej panuje już nie tylko w salonach, ale przyjmuje się w środowisku wyższych urzędników i oficerów, wchodzi też zwyczajowo w użycie w stosunkach z władzami zaborczymi, gdy Polacy wolą unikać posługiwania się niemieckim lub rosyjskim.
W
zarówno w stroju, jak i sposobie bycia, wyraźny zwłaszcza na głuchej prowincji. Lecz już ok. 1800 r. Warszawa odzyskała swą rangę ośrodka życia umysłowego, a od 1807 również politycznego. Nowe ogniska kultury to w XIX w. Wilno i Krzemieniec. W salonach wielkich miast bierze znów górę kosmopolityzm.<br>Kontusz staje się rzadkością, by wreszcie zniknąć zupełnie. Francuski szampan wypiera na zabawach tradycyjnego węgrzyna. Francuszczyzna w dobie napoleońskiej panuje już nie tylko w salonach, ale przyjmuje się w środowisku wyższych urzędników i oficerów, wchodzi też zwyczajowo w użycie w stosunkach z władzami zaborczymi, gdy Polacy wolą unikać posługiwania się niemieckim lub rosyjskim.<br>W
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego