Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Katarzyna II. Ale też w Rzeczpospolitej nie było nigdy absolutyzmu. W 1726 r. ukazała się ustawa sejmowa zabraniająca kobietom uczestnictwa w sprawach publicznych, a nawet "mieszkania pod bokiem trybunału". W dobie Sejmu Czteroletniego nawoływano do przeciwstawienia się "zgubnemu wpływowi kobiet", o których pruski Fryderyk II mówił, że one w Polsce rządzą, podczas gdy ich mężowie piją.

W nowej roli matki-Polki niewiasta pojawiła w dobie powstań narodowych. Kościuszko chciał nawet wystawić jej pomnik. "Dużo się nakonspirowała, namodliła, naagitowała , dużo łez wylała, najadła strachu, naszarpała szarpij (i nerwów)" - napisał zgryźliwie historyk Wł. Konopczyński.

W XIX w. Polska, chyba szczęśliwie, nie doczekała się
Katarzyna II. Ale też w Rzeczpospolitej nie było nigdy absolutyzmu. W 1726 r. ukazała się ustawa sejmowa zabraniająca kobietom uczestnictwa w sprawach publicznych, a nawet "mieszkania pod bokiem trybunału". W dobie Sejmu Czteroletniego nawoływano do przeciwstawienia się "zgubnemu wpływowi kobiet", o których pruski Fryderyk II mówił, że one w Polsce rządzą, podczas gdy ich mężowie piją.<br><br>W nowej roli matki-Polki niewiasta pojawiła w dobie powstań narodowych. Kościuszko chciał nawet wystawić jej pomnik. "Dużo się nakonspirowała, namodliła, naagitowała &lt;gap&gt;, dużo łez wylała, najadła strachu, naszarpała szarpij (i nerwów)" - napisał zgryźliwie historyk Wł. Konopczyński.<br><br>W XIX w. Polska, chyba szczęśliwie, nie doczekała się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego