Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
do wykształconej elity, o czym świadczą słowa proroka Ezechiela. Wieszcząc zburzenie Tyru, najbogatszego miasta Fenicjan, mówi on (Ez 27,8):
Wiedzę żeglarską przekazywano prawdopodobnie z mistrza na ucznia, często w drodze sukcesji rodzinnej. Dlatego też wszystko, co możemy powiedzieć o najdawniejszych metodach nawigacji pełnomorskiej, pochodzi przede wszystkim z greckiej i rzymskiej literatury pięknej, trochę z pism geograficznych. Jedyne pisane źródła starożytne o ściśle żeglugowym przeznaczeniu, jakie dotrwały do naszych czasów, to periple - przewodniki, opisujące warunki żeglugi przybrzeżnej: odległości między portami, ukształtowanie wybrzeża, jednym słowem te informacje, które zawierają współczesne locje.
Najstarszy zachowany periplus greckiego żeglarza Pseudo-Skilaksa pochodzi z IV wieku
do wykształconej elity, o czym świadczą słowa proroka Ezechiela. Wieszcząc zburzenie Tyru, najbogatszego miasta Fenicjan, mówi on (Ez 27,8): &lt;gap&gt;<br>Wiedzę żeglarską przekazywano prawdopodobnie z mistrza na ucznia, często w drodze sukcesji rodzinnej. Dlatego też wszystko, co możemy powiedzieć o najdawniejszych metodach nawigacji pełnomorskiej, pochodzi przede wszystkim z greckiej i rzymskiej literatury pięknej, trochę z pism geograficznych. Jedyne pisane źródła starożytne o ściśle żeglugowym przeznaczeniu, jakie dotrwały do naszych czasów, to periple - przewodniki, opisujące warunki żeglugi przybrzeżnej: odległości między portami, ukształtowanie wybrzeża, jednym słowem te informacje, które zawierają współczesne locje.<br>Najstarszy zachowany periplus greckiego żeglarza Pseudo-Skilaksa pochodzi z IV wieku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego