Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
skuteczną, tzw. twardą, metodą pozbawienia się życia jest powieszenie - wybierane, jak wiadomo, przez ponad 80% samobójców w Polsce i przez ponad 50% żołnierzy. Wśród tych ostatnich drugim narzędziem pozbawienia się życia jest broń palna (39% zmarłych samobójców).

Metody "miękkie" (leki, skok z wysokości, podcięcie żył i inne) dominujące w próbach samobójstw nie wyróżniają znacząco żołnierzy od porównywalnej populacji ogólnopolskiej.

Żołnierze służby zasadniczej kilkakrotnie częściej próbują pozbawić się życia niż żołnierze kadry zawodowej, pozornie też liczniej (w liczbach bezwzględnych) umierają śmiercią samobójczą (zob. tabela 16).

Bardziej precyzyjnym od liczb bezwzględnych wskaźnikiem zjawiska jest współczynnik zgonów samobójczych żołnierzy (w przeliczeniu na 100 000
skuteczną, tzw. twardą, metodą pozbawienia się życia jest powieszenie - wybierane, jak wiadomo, przez ponad 80% samobójców w Polsce i przez ponad 50% żołnierzy. Wśród tych ostatnich drugim narzędziem pozbawienia się życia jest broń palna (39% zmarłych samobójców).<br><br>Metody "miękkie" (leki, skok z wysokości, podcięcie żył i inne) dominujące w próbach samobójstw nie wyróżniają znacząco żołnierzy od porównywalnej populacji ogólnopolskiej.<br><br>Żołnierze służby zasadniczej kilkakrotnie częściej próbują pozbawić się życia niż żołnierze kadry zawodowej, pozornie też liczniej (w liczbach bezwzględnych) umierają śmiercią samobójczą (zob. tabela 16).<br><br>Bardziej precyzyjnym od liczb bezwzględnych wskaźnikiem zjawiska jest współczynnik zgonów samobójczych żołnierzy (w przeliczeniu na 100 000
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego