Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
tzw. soczewki Fresnela.
Zasadę soczewki Fresnela wykorzystywano także do budowy świateł pozycyjnych okrętów i statków, sygnalizacji kolejowej, lotniskowej itd.
Źródłem światła w reflektorach początkowo były palniki gazowe, następnie elektrody węglowe, a w końcu wielkogabarytowe żarówki elektryczne.
Przyrządy optyczne o charakterze niewojskowym znalazły również zastosowanie w siłach zbrojnych. I tak wojska saperskie używały takich przyrządów geodezyjnych, jak niwelatory, teodolity, węgielnice itd., a wojskowa służba medyczna nie mogła obejść się bez mikroskopu, refraktometru czy lustra laryngologicznego.

2. POCZĄTKI PRODUKCJI PRZYRZĄDÓW OPTYCZNYCH NA ZIEMIACH POLSKICH

Warszawa była pierwszym miastem w imperium carskim, w którym w drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto seryjne wytwarzanie przyrządów optycznych
tzw. soczewki Fresnela.<br>Zasadę soczewki Fresnela wykorzystywano także do budowy świateł pozycyjnych okrętów i statków, sygnalizacji kolejowej, lotniskowej itd.<br>Źródłem światła w reflektorach początkowo były palniki gazowe, następnie elektrody węglowe, a w końcu wielkogabarytowe żarówki elektryczne.<br>Przyrządy optyczne o charakterze niewojskowym znalazły również zastosowanie w siłach zbrojnych. I tak wojska saperskie używały takich przyrządów geodezyjnych, jak niwelatory, teodolity, węgielnice itd., a wojskowa służba medyczna nie mogła obejść się bez mikroskopu, refraktometru czy lustra laryngologicznego.<br><br>&lt;tit&gt;2. POCZĄTKI PRODUKCJI PRZYRZĄDÓW OPTYCZNYCH NA ZIEMIACH POLSKICH&lt;/&gt;<br><br>Warszawa była pierwszym miastem w imperium carskim, w którym w drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto seryjne wytwarzanie przyrządów optycznych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego