Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Młody Technik
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1971
głównym bohaterem będzie dwutlenek siarki - SO2. Dlatego najpierw musimy zaznajomić się z metodami syntezy tego gazu. Zasadniczo stoją przed nami otworem dwie drogi: bezpośrednie spalanie siarki (...) oraz wywiązywanie tego gazu drogą pośrednią.
Spalanie bezpośrednie
Wbrew pozorom otrzymywanie w naszych warunkach SO2 nie jest wcale proste. Wprawdzie bardzo łatwo jest spalić siarkę na wolnym powietrzu, ale jak wówczas "złapać" i zgromadzić w jakimś naczyniu potrzebny nam dwutlenek siarki? Gdy chcemy otrzymać nieprzerwany strumień SO2, nie można przecież spalać siarki w kolbie czy zamkniętej erlenmajerce, bo skąd wówczas weźmie się niezbędny do tego tlen?
Siarkę należy więc spalać w zamkniętym naczyniu przy stałym
głównym bohaterem będzie dwutlenek siarki - SO&lt;hi rend="lower"&gt;2&lt;/&gt;. Dlatego najpierw musimy zaznajomić się z metodami syntezy tego gazu. Zasadniczo stoją przed nami otworem dwie drogi: bezpośrednie spalanie siarki (...) oraz wywiązywanie tego gazu drogą pośrednią.<br>&lt;tit1&gt;Spalanie bezpośrednie&lt;/tit1&gt;<br>Wbrew pozorom otrzymywanie w naszych warunkach SO&lt;hi rend="lower"&gt;2&lt;/&gt; nie jest wcale proste. Wprawdzie bardzo łatwo jest spalić siarkę na wolnym powietrzu, ale jak wówczas "złapać" i zgromadzić w jakimś naczyniu potrzebny nam dwutlenek siarki? Gdy chcemy otrzymać nieprzerwany strumień SO&lt;hi rend="lower"&gt;2&lt;/&gt;, nie można przecież spalać siarki w kolbie czy zamkniętej erlenmajerce, bo skąd wówczas weźmie się niezbędny do tego tlen?<br>Siarkę należy więc spalać w zamkniętym naczyniu przy stałym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego