Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
trasy) jest śladem (linią przekroju), jaki otrzymujemy w wyniku przekroju płaszczyzną pionową powierzchni topograficznej terenu. Tak samo definiuje się przekroje poprzeczne. Przekrój podłużny i przekroje poprzeczne trasy są efektem końcowym niwelacji podłużnej i poprzecznej.
Przed przystąpieniem do niwelacji, w pierwszej kolejności należy wykonać trasowanie (tyczenie) osi podłużnej. Trasa taka zwykle składa się z szeregu odcinków prostych załamujących się w płaszczyźnie poziomej i płaszczyźnie pionowej w punktach zwanych wierzchołkami (rys. 2.57). Przemieszczenie się z jednego odcinka prostej na drugi odbywa się zwykle po krzywej przejściowej i łuku kołowym.
Wytyczoną w terenie oś trasy utrwala się palikami drewnianymi, zaczynając od punktów załamania
trasy) jest śladem (linią przekroju), jaki otrzymujemy w wyniku przekroju płaszczyzną pionową powierzchni topograficznej terenu. Tak samo definiuje się przekroje poprzeczne. Przekrój podłużny i przekroje poprzeczne trasy są efektem końcowym niwelacji podłużnej i poprzecznej.<br>Przed przystąpieniem do niwelacji, w pierwszej kolejności należy wykonać trasowanie (tyczenie) osi podłużnej. Trasa taka zwykle składa się z szeregu odcinków prostych załamujących się w płaszczyźnie poziomej i płaszczyźnie pionowej w punktach zwanych wierzchołkami (rys. 2.57). Przemieszczenie się z jednego odcinka prostej na drugi odbywa się zwykle po krzywej przejściowej i łuku kołowym.<br>Wytyczoną w terenie oś trasy utrwala się palikami drewnianymi, zaczynając od punktów załamania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego