Typ tekstu: Książka
Autor: Lawrowski Zbigniew
Tytuł: Technika smarowania
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1997
Konieczną ilość środka smarnego można w wielu wypadkach określić za pomocą wzorów, które podaje się w opracowaniach dotyczących konstrukcji i eksploatacji różnych zespołów maszynowych. W niektórych wypadkach natomiast ilość tę określa się na drodze doświadczalnej.
Jako przykład pierwszego z wymienionych sposobów może służyć określanie koniecznej ilości oleju do smarowania łożyska ślizgowego.
Niezbędną ilość oleju dla poprzecznego łożyska ślizgowego smarowanego hydrodynamicznie można obliczyć ze wzoru empirycznego [31]:

Obliczmy przykładowo zapotrzebowanie oleju dla łożyska o danych:

Przy doprowadzaniu oleju z pewnym nadciśnieniem (w celu intensywniejszego chłodzenia) całkowitą ilość oleju można obliczyć z wzoru [31]:

Dla przykładu podanego wyżej, przy zastosowaniu nadmiaru oleju do
Konieczną ilość środka smarnego można w wielu wypadkach określić za pomocą wzorów, które podaje się w opracowaniach dotyczących konstrukcji i eksploatacji różnych zespołów maszynowych. W niektórych wypadkach natomiast ilość tę określa się na drodze doświadczalnej.<br>Jako przykład pierwszego z wymienionych sposobów może służyć określanie koniecznej ilości oleju do smarowania łożyska ślizgowego.<br>Niezbędną ilość oleju dla poprzecznego łożyska ślizgowego smarowanego hydrodynamicznie można obliczyć ze wzoru empirycznego [31]:<br>&lt;gap&gt;<br>Obliczmy przykładowo zapotrzebowanie oleju dla łożyska o danych:<br>&lt;gap&gt;<br>Przy doprowadzaniu oleju z pewnym nadciśnieniem (w celu intensywniejszego chłodzenia) całkowitą ilość oleju można obliczyć z wzoru [31]:<br>&lt;gap&gt;<br>Dla przykładu podanego wyżej, przy zastosowaniu nadmiaru oleju do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego