Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kuchnia
Nr: 4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
ciasta i skóry, obsypywano utłuczonym cukrem oraz cynamonem i wstawiano jeszcze raz do pieca, aby się cukier zrumienił.
Wędliny solone, mocno suszone i wędzone sposobem znanym na Litwie kazał król Władysław Jagiełło robić ze zwierzyny ubitej na łowach i gromadzić na wyprawy wojenne. Stąd wzięła się zapewne na naszych stołach słynna szynka litewska, silnie uwędzona, surowa, krojona w cieniutkie plastry.
Pod koniec XIX wieku w produkcji przemysłowej zaczęto szynkę uszlachetniać, odrzucając skórę i nadmiar tłuszczu, a w latach dwudziestych naszego stulecia również usuwać z niej kości. Peklowanie zalewowe zastąpiono wstrzykiwaniem solanki do tętnicy udowej, po odpowiednim wycięciu szynki z półtuszy.
Wymagania
ciasta i skóry, obsypywano utłuczonym cukrem oraz cynamonem i wstawiano jeszcze raz do pieca, aby się cukier zrumienił.<br>Wędliny solone, mocno suszone i wędzone sposobem znanym na Litwie kazał król Władysław Jagiełło robić ze zwierzyny ubitej na łowach i gromadzić na wyprawy wojenne. Stąd wzięła się zapewne na naszych stołach słynna szynka litewska, silnie uwędzona, surowa, krojona w cieniutkie plastry.<br>Pod koniec XIX wieku w produkcji przemysłowej zaczęto szynkę uszlachetniać, odrzucając skórę i nadmiar tłuszczu, a w latach dwudziestych naszego stulecia również usuwać z niej kości. Peklowanie zalewowe zastąpiono wstrzykiwaniem solanki do tętnicy udowej, po odpowiednim wycięciu szynki z półtuszy.<br>Wymagania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego