Typ tekstu: Książka
Autor: Grünberg Karol, Otręba Bolesław
Tytuł: Joachim von Ribbentrop
Rok: 1995
hasło konieczności wyniszczenia "żydowskich podludzi" (dosłownie: "die jüdische Unterwelt").
Każdego, kto znajdował się w opozycji wobec nazistowskiego totalitaryzmu, nazywano "białym Żydem" ("der weisse Jude"). Nie miało to związku z pochodzeniem, ale stanowiło wyraz "zakażenia żydowskim duchem".
Wyrażających protest bądź stających do otwartej walki z nazistowską dyktaturą w Rzeszy traktowano jako "sojusznika żydostwa" ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami. Tak zwanych "białych Żydów" wymieniano z nazwiska jako Aryjczyków uległych "żydowskiemu duchowi". Otwierało to szerokie możliwości władzom do prześladowania "niepokornych", a w konsekwencji do usuwania ich poza nawias społeczny, do pozbawienia wolności lub życia.
Nazizm nie ograniczał się do zwalczania "wpływów żydowskich" w dziedzinach
hasło konieczności wyniszczenia "żydowskich podludzi" (dosłownie: "&lt;foreign lang="ger"&gt;die jüdische Unterwelt&lt;/&gt;").<br>Każdego, kto znajdował się w opozycji wobec nazistowskiego totalitaryzmu, nazywano "białym Żydem" ("&lt;foreign lang="ger"&gt;der weisse Jude&lt;/&gt;"). Nie miało to związku z pochodzeniem, ale stanowiło wyraz "zakażenia żydowskim duchem".<br>Wyrażających protest bądź stających do otwartej walki z nazistowską dyktaturą w Rzeszy traktowano jako "sojusznika żydostwa" ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami. Tak zwanych "białych Żydów" wymieniano z nazwiska jako Aryjczyków uległych "żydowskiemu duchowi". Otwierało to szerokie możliwości władzom do prześladowania "niepokornych", a w konsekwencji do usuwania ich poza nawias społeczny, do pozbawienia wolności lub życia.<br>Nazizm nie ograniczał się do zwalczania "wpływów żydowskich" w dziedzinach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego