Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
wczasowego. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj Inspektorat AK. W 1944 w Puszczy Noteckiej działały grupy zwiadowców radzieckich.

Centrum miasta stanowi rynek - pl. Powstańców Wlkp. z zabudową w dużej części z XIXw. Pośrodku rynku, dziś zamienionego na skwer, pomnik bojowników o wolność.
Na pd. od rynku, na granicy starego miasta wznosi się okazały kościół pobernardyński, zbudowany w XVIIw. przez Krzysztofa Bonadurę Starszego z fundacji Piotra Opalińskiego. Kościół ten jest jednym z cenniejszych zabytków architektury późnego renesansu - manieryzmu w Polsce. Budowla na planie krzyża, na skrzyżowaniu naw nakryta kopułą z latarnią.
Wyposażenie wnętrza w głównej mierze renesansowe i wczesnobarokowe.
Ołtarz główny
wczasowego. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj Inspektorat AK. W 1944 w Puszczy Noteckiej działały grupy zwiadowców radzieckich.<br><br>Centrum miasta stanowi rynek - pl. Powstańców Wlkp. z zabudową w dużej części z XIXw. Pośrodku rynku, dziś zamienionego na skwer, pomnik bojowników o wolność.<br>Na pd. od rynku, na granicy starego miasta wznosi się okazały kościół pobernardyński, zbudowany w XVIIw. przez Krzysztofa Bonadurę Starszego z fundacji Piotra Opalińskiego. Kościół ten jest jednym z cenniejszych zabytków architektury późnego renesansu - manieryzmu w Polsce. Budowla na planie krzyża, na skrzyżowaniu naw nakryta kopułą z latarnią.<br>Wyposażenie wnętrza w głównej mierze renesansowe i wczesnobarokowe.<br>Ołtarz główny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego