Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
1944-45, najbardziej charakterystyczną grupą są tu szeregowi - ale nie tylko szeregowi - akowcy.
Umieszczono ich głównie w obozie jenieckim w Borowiczach, ok. pięciu tysięcy osób.
Kadrę oficerską umieszczono w znanym z późniejszych relacji obozie pod Riazaniem, część w obozie ostaszkowskim i jeszcze w kilku innych.
Akowcy mieli w tych obozach status internowanych.
Nie udało się nam dotąd wykryć dokumentów, w których ten status byłby opisany, a są to sprawy bolesne, ponieważ w zależności od tego kombatanci są szeregowani do kategorii ulg i świadczeń.
Wśród pomniejszych obozów udało mi się natrafić na obóz nr 516 w Krasnowodsku, w którym internowano kilkaset osób
1944-45, najbardziej charakterystyczną grupą są tu szeregowi - ale nie tylko szeregowi - akowcy.<br>Umieszczono ich głównie w obozie jenieckim w Borowiczach, ok. pięciu tysięcy osób.<br>Kadrę oficerską umieszczono w znanym z późniejszych relacji obozie pod Riazaniem, część w obozie ostaszkowskim i jeszcze w kilku innych.<br>Akowcy mieli w tych obozach status internowanych.<br>Nie udało się nam dotąd wykryć dokumentów, w których ten status byłby opisany, a są to sprawy bolesne, ponieważ w zależności od tego kombatanci są szeregowani do kategorii ulg i świadczeń.<br>Wśród pomniejszych obozów udało mi się natrafić na obóz nr 516 w Krasnowodsku, w którym internowano kilkaset osób
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego