Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
wobec czego podlegają wahaniom losowym), konieczne jest oszacowanie ich odpowiedników dla całej zbiorowości badanej. Ale nie wiadomo, jak to zrobić. Metoda stosowana w praktyce nie ma żadnego poważniejszego uzasadnienia. Problem probabilistyczny, który tu powstaje, jest dotychczas otwarty.
Podsumowując to, co zostało powiedziane, można stwierdzić, że rachunek prawdopodobieństwa oraz teoria wnioskowań statystycznych dostarczają socjologowi środków matematycznych stosowanych przezeń najczęściej i w sposób dość zrutynizowany. Nie są to jednak - pominąwszy rozłożenie akcentów- metody dla socjologii swoiste, a operowanie nimi wymaga raczej solidności (popartej przyzwoitą wiedzą) niż szczególnego nakładu inwencji.
Badacz zjawisk społecznych może jednak zmierzać do celu ambitniejszego niż opis lub bezpośrednie uogólnienie
wobec czego podlegają wahaniom losowym), konieczne jest oszacowanie ich odpowiedników dla całej zbiorowości badanej. Ale nie wiadomo, jak to zrobić. Metoda stosowana w praktyce nie ma żadnego poważniejszego uzasadnienia. Problem probabilistyczny, który tu powstaje, jest dotychczas otwarty.<br>Podsumowując to, co zostało powiedziane, można stwierdzić, że rachunek prawdopodobieństwa oraz teoria wnioskowań statystycznych dostarczają socjologowi środków matematycznych stosowanych przezeń najczęściej i w sposób dość zrutynizowany. Nie są to jednak - pominąwszy rozłożenie akcentów- metody dla socjologii swoiste, a operowanie nimi wymaga raczej solidności (popartej przyzwoitą wiedzą) niż szczególnego nakładu inwencji.<br>Badacz zjawisk społecznych może jednak zmierzać do celu ambitniejszego niż opis lub bezpośrednie uogólnienie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego