Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
dużo większe od stężenia Na+.
Różnica potencjałów występująca pomiędzy oboma powierzchniami błony komórki nie pobudzonej może być obliczona na podstawie równania Nernsta. W obliczeniach powinny być uwzględnione różnice między stężeniami różnych jonów wewnątrz i na zewnątrz komórki. W odniesieniu do jednego rodzaju jonów (K+) równanie ma postać:

Na podstawie pomiarów stężenia jonów wewnątrz i na zewnątrz pobudliwych komórek mięśni obliczono, że potencjał spoczynkowy wynosi około -90 mV. Wynik obliczeń został potwierdzony metodą bezpośrednich pomiarów, wykonywanych z użyciem mikroelektrod umieszczanych wewnątrz komórek. Potencjał spoczynkowy komórek nerwowych wynosi około -70 mV .
Różnica między stężeniami jonów po obu stronach błony jest utrzymywana dzięki wyrównaniu
dużo większe od stężenia Na+.<br>Różnica potencjałów występująca pomiędzy oboma powierzchniami błony komórki nie pobudzonej może być obliczona na podstawie równania Nernsta. W obliczeniach powinny być uwzględnione różnice między stężeniami różnych jonów wewnątrz i na zewnątrz komórki. W odniesieniu do jednego rodzaju jonów (K+) równanie ma postać:<br>&lt;gap&gt;<br>Na podstawie pomiarów stężenia jonów wewnątrz i na zewnątrz pobudliwych komórek mięśni obliczono, że potencjał spoczynkowy wynosi około -90 mV. Wynik obliczeń został potwierdzony metodą bezpośrednich pomiarów, wykonywanych z użyciem mikroelektrod umieszczanych wewnątrz komórek. Potencjał spoczynkowy komórek nerwowych wynosi około -70 mV .<br>Różnica między stężeniami jonów po obu stronach błony jest utrzymywana dzięki wyrównaniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego