Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
5b).
Kolejnym elementem synoptycznej analizy mapy pogody jest analiza frontowa, polegająca na ustaleniu na mapie położenia frontów, a więc tych miejsc, w których występuje nieciągłość elementów pogody. Znając główne, typowe objawy pogody towarzyszące różnym rodzajom frontów, wyznacza się położenie frontów. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ fronty atmosferyczne cechuje różny stopień ostrości.
Częściej formują się fronty o mniejszej wyrazistości i dlatego zespół zjawisk pogodowych związanych z nimi również cechuje większe rozmycie, mniejsza ostrość. Procedura wyznaczania położenia frontów meteorologicznych na mapie synoptycznej nie jest więc pozbawiona większego lub mniejszego udziału czynnika subiektywnego.
Ważną informację przy analizie frontowej stanowi występowanie na pewnych obszarach
5b).<br> Kolejnym elementem synoptycznej analizy mapy pogody jest analiza frontowa, polegająca na ustaleniu na mapie położenia frontów, a więc tych miejsc, w których występuje nieciągłość elementów pogody. Znając główne, typowe objawy pogody towarzyszące różnym rodzajom frontów, wyznacza się położenie frontów. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ fronty atmosferyczne cechuje różny stopień ostrości.<br> Częściej formują się fronty o mniejszej wyrazistości i dlatego zespół zjawisk pogodowych związanych z nimi również cechuje większe rozmycie, mniejsza ostrość. Procedura wyznaczania położenia frontów meteorologicznych na mapie synoptycznej nie jest więc pozbawiona większego lub mniejszego udziału czynnika subiektywnego.<br> Ważną informację przy analizie frontowej stanowi występowanie na pewnych obszarach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego